cezeta_nahled

Skůtr Čezeta, elektriká 506ka

¦îezeta logo

Milý čtenáři, i přesto že Vás zřejmě nalákal tento nadpis, je potřebaci si říci, kde to vůbec vziklo . Světoznámé značce Čezeta neboli ČZ trvalo téměř 8let než po mnohaleté práci na projektech a prototypech vyjel první skůtr s označením ČZ 501 o tři roky později začal z fabriky sjíždět vylepšený skůtr s označením ČZ 502 . Objevil se i skůtr s označením ČZ 505 což byla tříkolová nákladní rikša, které v té době sloužily spíše národním podnikům nebo podnikatelům – například malířům .

Ale o těchto strojích to dnes není, nebo je ?.

Než se začneme bavit o novém skůtru ČZ 506 . Položil jsem si sám sobě tuto otázku .‘ Přiblížím Vám jí, položil jsem si otázku, chci si koupit za stejnou cenu ( vím že nestojí stejně, ale kdyby ano)  raději motorku z roku 1960 po celkové renovaci, nebo  nový elektrický skůtr 506 ? .

S kterým strojem budu na srazu větší „frajer“ ?. Je nutno říci, že v dnešní době tento motocykl nebude využívám převážně jako spotřební zboží pro každodenní dojíždění .

Po dlouhém rozmýšlení, jsem se rozhodl pro klasiku z roku 1960 ale s tím, že ČZ 506 chci také !.

stroj_big_zoom_6739 zdroj:

ČZ 506 víc než jen dlouhá cesta ?.

Nyní už je potřeba zmínit jméno Angličana Neil Eamon Smith kdy se z koníčku o přestavbě klasické čezety na elektrickou stal sen o sériové výrobě elekrické čezety .
Že vzhled motorky zůstané stejný té z 50. Let je snad jasné .
Čezeta 506(1)

Vzácnější než Rolls-Royc ?.

Ano, i to se dá s nadsázkou tvrdit .

Čezeta totiž v roce 2017 má v plánu vyrobit pouze 600 kusů jako limitovanou edici oslavující šedesáté výročí představení prvního modelu ČZ 501. Od roku 2017 se plýnuje rozšíření výroby a export na mimoevropské trhy .

Takový model si může už nyní nakonfigurovat na stránkách Cezeta.cz .

Čezeta 506 Neobyčejná jízda

Teď něco k technice…

V nabídce jsou nyní dvě verze „motorizací“ a to typ 01 s výkonem 5.7kw a typ 02 s výkonem 9.2 kw . Pro pohon agregátů využívá skůtr baterie značky Panasonic které u prvního modelu slibují dojezd 80- 100 kilometrů a u druhého kde je větší sada baterií 120-150 kilometrů . Nabití bude možné samozřejmě jak z domácí sítě, tak z nabíjecích stanic .

JÍZDNÍ REŽIMY ? ano !. ABS ? ne !.

Přesně tak jak říká nadpis, skůtr má volič tří jízdních režimů pojmenovaných – plný výkon, město a déšť . Skůtr nabízí i možnost zpátečky . Divíte se ?. Nemusíte. Již před šedesáti lety uměly motocyky čezeta couvat díky zpětnému chodu motoru při nastarovaní přes dynamostartér. Skůtr je vybaven i dvousměrnou rukojetí kterou můžete i brzdít, díky kinetické energii a rekuperaci při takovém brždění tak získáváte potřebnou energii zpět do motoru a zvyšujete dojezd a šetříte brzdové destičky.

Závěrem ?. Snad jen TEST

Ano, již mnohokrát jsme četli o něčem co musí být opravdu úchvatné, a to dle mého názoru tato Čezeta je . Nicméně jsme se s ní zatím fyzicky nesetkali, a doufám, že tento pocit ve mně zůstane i po tomto setkání, a že spolu budeme moci strávit nějaké kilometry na testovací jízdě. Až to příjde, budete o tom vědět !.

zdroj obrázků : http://cezeta.cz/ a  www.eurooldtimers.com

 

Tags: No tags