Auto/Moto článek

Autoklub rally talent – kvalifikace

Dne 15.8 se člen Horizont full teamu zúčastnil projektu Autoklub rally talent 2016.
Projekt Autoklub Rally Talent 2016 je projekt pro širokou veřejnost zastřešený Autoklubem ČR ve kterém se hledají talentovaní jezdci ve věku 18 až 23 let. Pro přihlášení do soutěže jste museli vyplnit dotazník a zaslat životopis, vyblejsknout se s logem projektu a zaslat video na téma „Proč se chci stát rally talentem ?“. Po potvrzení účasti jsem obdržel propozice k celému dni.
Ve stručnosti k projektu :
Český autoklub ČR hledá jezdce – konkurenci našim jezdcům jako jsou Honza Černý, Honza Kopecký, Romana Kresta nebo Vaška Pecha. A právě Václav Pech se stal „Guru“ a hlavním “ rozhodčím“ celého projektu. Soutěž se skládala ze čtyř kvalifikačních kol ze který postupovali 3 jezdci do finálových jízd. Vítězi bude od autoklubu poskytnuto závodní nářadí specifikace R2 na sezonu 2016 !.
Termíny kvalifikačních kol v BISKUPICE – 3.5.2015 , Letiště Kadov u obce Pole – 31.5.2015, VYSOKÉ MÝTO – 2.8.2015 , HOŠKOVICE – 15.8.2015

Přesuneme se na letiště v Hoškovicích kde se konalo poslední kvalifikační kolo .
Kde už na nás čekala připravená trať kde byla naplánována rozprava poté seznamovací jízda a 2 ostrá kola a pohovor a 1finalove kolo.
Po příjezdu jsme absolvovali prezenci a zaplatily pětibábu startovné + jednorázové pojištění. Je třeba říct že velký důraz se kladl na bezpečnost – což je samozřejmě dobře. Byly povinné helma, zapnuté pásy , zavřená okna během jízdy, dodržování rychlosti při seznamovací jízdě – avšak ne všichni si to brali k srdci.

Čekala nás rozprava s jezdci, kde jsme se dozvěděli že pro velký počet jezdců se mění pravidla a na všechny pohovory se nedostane. Překvapivé už bylo jen číslo startujících, které bylo 39. Ačkoliv na stránkách splnilo podmínky pro registraci pouze 35 jezdců.
Trať byla jednoduchá s technickou pasáží a dlouhou utáhlou zákrutou přecházející do vracáku. Hodně utažený retardér z prava dělal většině jezdců velké problémy. Jelo se na bývalém letišti takže povrch tvořily panely a v jednom místě byl schovaný odvodňovací kanál na výjezdu. Proto bylo potřeba si trať pečlivě načíst při seznamovacích jízdách.
Po stránce organizační to byl špičkový závod , zázemí, catering, traťoví komisaři. Dalo se to přirovnat k opravdovém závodu a spousta jezdců to taky tak bralo a to možná až nezdravou formou. Rozjízďky se jely (až na 1-2 výjimky) v civilních vozech, přesto bylo k vidění přezouvání na „sliky“ , zahřívání pneu, práce mechaniku na autě po rozjížďce a další “show“. To mě přivádí k jedné myšlence – Tento projekt byl od začátku mířen přímo na amatéry kteří nemají zkušenosti s profesionálním závoděním (přímo zaměřen na lidi z ulice, jak řekl pro Svět motoru,zástupce projektu pan Eliáš) avšak opak byl pravdou. Na startu v Hoškovicích se objevil profesionální Rallycrossař, závodník do vrchu, Motokárovy ucastnik MČR a mistrovství světa, v neposlední řadě několik účastníků amater rally, což bylo pro mnohé překvapení.
Teď něco málo k jízdě samotné – celý postupový mechanismus měl na starosti Václav Pech ovšem k jezdcům se nedostal. Po jezdci se pouze chtělo aby zajel 2 měřená kola nejlíp jak umí a to bylo vše ale podle mého to bylo málo. Každý účastník jel lastním vozem takže nezáleželo na rychlosti ale na technice a čistotě jízdy. Osobně jsem čekal, že po prvních jízdách nás pan Pech upozorní na chyby, nebo naznačí co by chtěl a nechtěl v druhých průjezdech vidět. Tento projekt je pro spoustu účastníků obrovskou zkušeností a rada od několikanásobného mistra republiky by se cenila zlatem a mnohým by do budoucna určitě pomohla. Bohužel se nic takového nekonalo a po druhých měřených kolech nás čekalo jen oznámení postupujících k pohovor a pro většinu konec závodního odpoledne.
Projekt jako takový je rozhodně krok správným směrem a doufám, že přinese nového mistra republiky nebo dokonce světa. Nad pár výše zmíněnými nedostatky bych do budoucna zamyslel, nicméně na miskách vah rozhodně převažuje to dobré a tento projekt má obrovský potenciál do budoucna. Doporučuji všem v dalších ročnících, aby zkusili svoje štěstí a když to nevyjde,tak si alespoň vyzkoušet svoje řidičské dovednosti a poměřit se s ostatními.

Reportáž z letošního finále: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10207469169-svet-motoru/215471291269144-finale-rally-talent-sosnova/
Měřená jízda Hoškovice : https://youtu.be/l24ixTPlhrch

 

O peugeot CUPu rally napsala motorvize.cz :

PEUGEOT RALLY CUP: 2018 úspěšně v cíli, vpřed s novinkami pro další sezónu

Tags: No tags